АЛОҲИДА ЭҲТИЁЖЛИ БОЛАЛАР ЎРТАСИДА ФУНКЦИОНАЛ КЎПКУРАШ БЎЙИЧА МУСОБАҚА БЎЛИБ ЎТДИ
Функционал кўпкураш федерацияси ҳамда "Стереотипларни ўзгартирамиз - спорт барча учун" Downside sport Нотижорат ижтимоий ахборот лойиҳаси ҳамкорлиги, шунингдек Миллий гвардия кўмагида алоҳида эътиборга муҳтож (Даун синдромли) болалар учун мусобақалар ташкил этилди. Ўзида чаққонлик, эпчиллик ва тезкорликни талаб этувчи мазкур спорт турида болалар шартларни мустақил бажара олишмайди. Уларга махсус кўнгиллилардан иборат жамоа кўмакчи бўлишди.
Иштирокчилар шартларни қувноқ эстафета тарзида бажардилар. 3-5, 7-14 ва 18 ёш тоифасида иштирок этган йигит-қизлар махсус тўсиқларни айланиб ўтиш, қутилар устидан сакраш, умбалоқ ошиш каби оддий спорт элементларини бажаришди. Республикамизнинг турли вилоятларидан келган 45 нафар болалар якка тартибда кўнгиллилар ва яқинлари кўмагида шартларни бажариб маррага етиб келишди.
Функционал кўпкураш машқларини бажариш орқали бу болаларнинг жисмоний имкониятлари янада яхшиланади, таянч- ҳаракатланиш тизими меъёрида ривожланади. Уларда вазиятни олдиндан баҳолаш, тезкор ҳаракатланиш, бегона болалар билан дўстлашиш каби хислатлар шаклланиб, ижтимоий ҳаётга мослашиш имконияти пайдо бўлади. Қизғин беллашувлар якунида ғолиб ва совриндорлар номи аниқланиб уларга эсдалик совғалари топширилди.

Федерация Функционального многоборья совместно с Некоммерческим социально информационным проектом Downside sport - «Меняем стереотипы спорт для всех» при поддержке Национальной Гвардии, провели соревнования по функциональному многоборью среди детей с ментальными особенностями (синдромом Дауна). Конечно, дети были не в силах самостоятельно выполнять условия данного вида спорта, требующего ловкости, координации и скорости, поэтому ребятам помогала группа специальных волонтеров.
Участники выполнили условия в виде веселой эстафеты. Мальчишки и девчонки, принявшие участие в возрастных категориях 3-5, 7-14 и 18 лет, выполнили простые спортивные элементы, такие как обход специальных препятствий, прыжки через ящики, выполнение кувырков. 45 детей из разных областей республики успешно справились с заданиями и пришли к финишу при поддержке волонтеров и близких.
За счет выполнения упражнений функционального многоборья у детей дополнительно совершенствуются физические возможности, опорно-двигательный аппарат. Развиваются навыки, позволяющие оценить ситуацию, действовать быстро, сообща и приспосабливаться к социальной жизни.
По окончании зрелищных состязаний стали известны имена победителей и призеров, им вручили памятные подарки.